Top 20 hlavních měst Evropy

Čtení na: 7 min.

Letos jsem přidal několik dalších hlavních měst Evropy, a tak jsem si řekl, že by nebylo špatné udělat žebříček, jak to vidím já. Úvodem bych jen rád podotkl, že je to čistě subjektivní hodnocení, u některých měst dáno třeba aktuálním počasím v době mé návštěvy, takže třeba za jiných okolností bych to třeba viděl jinak…

20. Vatikán

Je to smutné, že musím dát Vatikán na poslední místo. Ale zkrátka pokud bych návštěvu Vatikánu nespojil s Římem, tak bych tam určitě nejel. Ano, pěkné náměstí, ale zároveň extrémně dlouhá fronta na vstup do Sixtinské kaple, takže to nejlepší jsem stejně neviděl. Každopádně věřící nechť si posunou Vatikán o pár příček výše…

19. Sofie

Bulharská metropole neurazí, ale zároveň ničím extra nevyniká. Zatímco ve městě samotném toho k vidění až tolik není, stačí se vydat jen kousek za město a jste v horách s nadmořskou výšku přesahující nejvyšší bod naší země.

18. Bratislava

Slovenská metropole má pro mě jednu nevýhodu: nikdy jsem tam nebyl delší čas než jen pár hodin a většinu času jsem vždy strávil na nádraží (vlakovém nebo autobusovém), na letišti a nebo někde mezi v autobuse. Zatímco vlakové nádraží je hrozné, letiště nenaplňuje svůj potenciál, tak aspoň dočasné autobusové nádraží je skvělé. Už se těším, jakmile se postaví všechny ty nové budovy v okolí včetně plnohodnotné autobusové stanice. Bratislava se rozhodně nové výstavby nebojí a to je dobře. Myslím, že během několika let to bude úplně jiné město.

17. Riga

Kdysi na cestě ze severu Evropy na jih jsem se na pár hodin zastavil i v Rize, což je asi nejvýznamnější ruský ostrov v moři pobaltských republik. To se samozřejmě projevuje i specifickou architekturou, zejména hlavní náměstí vypadá dost zajímavě. Moje druhá zkušenost už je jen s přestupem na letišti v Rize, který byl extrémně rychlý a bezproblémový, takže letiště chválím.

16. Bukurešť

Hlavní město Rumunska nemá žádná extra lákadla. Říká se navíc, že je to nejošklivější hlavní město Evropy a něco na tom bude. Ale kde jinde uvidíte taková monstra jako místní Prezidentský palác? Asi nikde. Navíc jsou části města, která vypadají hezky, třeba fontána na náměstí Unirii a její okolí.

15. Vilnius

Hlavní město Litvy na mě působilo dost moderně. Možná to bylo i tím, že jsem se zdržoval spíše na jeho okraji a v centru jsem strávil jen jeden večer a nutno dodat, že samotné centrum je opravdu malé a možná právě jeden večer stačí. Rozhodně bych ale Vilnius nezatracoval. Pokud bych měl více času a „lepší přípravu“, možná by se něco našlo…

14. Oslo

Pokud chcete vidět pěkné norské město, tak doporučuji spíše Bergen či Trondheim. Ne, že by Oslo bylo nějak extra špatné, ale zkrátka je to hlavní město, kde není taková ta poklidná atmosféra. Překvapivě velká část místních obyvatel tvoří totiž přistěhovalci. Alespoň v době mé návštěvy spousta rozestavěných budov a v centru dost rušno i v noci. Na druhou stranu přímo nad městem je známý lyžařský areál Holmenkollen, zajímavá je také budova opery a z méně známých míst doporučuji třeba místní technické muzeum.

13. Helsinky

Zůstáváme na severu a přesunujeme se do Finska. Ačkoliv je to zdaleka největší město Finska a spolu s Espoo a Vantaa tvoří docela velkou aglomeraci, nepřipadaly mi Helsinky až tak velké. Taková velká vesnice na severu Evropy…

12. Skopje

Pro mě osobně nepříjemnější překvapení Balkánu. Od Skopje jsem toho příliš nečekal, ale nakonec mě překvapilo krásně opravené centrum města a příjemné ceny služeb. Dá se také využít jako výchozí město pro další výlety po okolí.

11. Stockholm

Někdy se Stockholmu přezdívá Benátky severu. Město se totiž rozkládá na velkém množství ostrovů, které jsou většinou propojené mosty. I když v době mé návštěvy vládlo nevlídné podzimní počasí, působil na mě Stockholm pozitivním dojmem. Také mě překvapilo, jak jsou místní obyvatelé elegantně oblečeni i třeba v dešti. Vypadá to, jako by byli vždy připraveni si převzít Nobelovu cenu…

10. Tallinn

Estonské hlavní město slouží jako zásobárna levného alkoholu pro Finy, ale nejen to. Centrum města je velmi pěkné, nabízí kromě pití také spoustu dobrého jídla za rozumné ceny.

9. Paříž

Paříž je dobrá i špatná zároveň. Romantika a spousta památek světového významu, které by člověk měl alespoň jednou za život vidět, je vyrušena špínou a nepořádkem. Dokonce existuje pojem “ Pařížský syndrom „, což je psychická porucha postihující zejména japonské turisty, kteří asi očekávají od Paříži až příliš. Minusové body ode mě dostává také pařížské letiště.

8. Kodaň

V Kodani jsme strávili několik dní při naší cestě na sever (do Norska) a tehdy na nás město udělalo velmi pozitivní dojem. Těžko říct, čím to bylo, ale i třeba jen místní obyvatelé nám přišli prostě „víc v pohodě“ než kdekoliv jinde. Nevýhoda je, že je to extrémně drahé město.

7. Vídeň

Vídeň mi vždy přišla dost podobná jak Praze, tak třeba Budapešti (asi, že oběma městy protéká Dunaj). Naposledy jsem byl ve Vídni na kole a to jsem teprve mohl ocenit, jak dokonale mají zvládnuté propojení cyklostezek. Jinak kromě řady památek oceňuji zejména to, že je město čisté, upravené. Má nové, smysluplné nádraží a dobré letiště.

6. Řím

Řím nabízí velkou řadu historických a kulturních památek. Vždyť historie města je vlastně historií jedné z nejslavnějších civilizací historie. Koloseum, Pantheon, Fontána di Trevi, Španělské schody a takhle bych mohl ještě chvíli pokračovat… A k tomu si přidejme ještě výborné jídlo a třeba kávu, navíc příjemné počasí i v zimě.

5. Budapešť

Další ze série hlavním měst na řece Dunaji nabízí krásné výhledy ať už ze břehu, kde se nachází původní Pešť, tak z druhého břehu, kterému vévodí Budín. Ve městě jsou památky i z období starověkého Říma, mnohem více ale oceníte novější stavby. Výhodou jsou poměrně příznivé ceny ubytování a dopravy, nevýhodou je zase Maďarština, kterou asi ovládá málokdo. Osobně se mi také líbila historická linka metra, vedená opravdu jen kousek pod zemí.

4. Berlín

Pro mě byl Berlín jedním z nejpříjemnějších překvapení uplynulého roku. Město kombinuje jak historickou, tak moderní architekturu a díky tomu, že v minulosti bylo rozdělené na více částí, tak dnes stále nabízí poměrně velkou rozmanitost. Určitě to ale chce více než jeden den. Palec nahoru za celkové řešení dopravy ve městě.

3. Praha

Praha patří jednoznačně mezi vůbec nejhezčí města světa a zejména pro turisty přicházející z Asie nebo Ameriky to musí být bezesporu něco úžasného. Pro nás Evropany je tu však jistá podobnost s jinými středoevropskými městy s bohatou historií, ale i přesto si myslím, že Praha má přeci jen něco navíc. Třeba to, že řadu památek najdeme i mimo historické centrum, které samo o sobě už je dost velké. Negativem je pro mě složitá doprava z letiště do centra, před-nádražní prostor a také velké množství aut v určitých částech města, kde bych dal prostor spíše jen pěším…

2. Barcelona

Co tady dělá Barcelona? Vždyť to není hlavní město Španělska. Ano, pravda, ale ačkoliv Katalánsko není oficiálně stát, tak Barcelona je již dlouho moje oblíbené město. A také jsem chtěl počet měst v přehledu zaokrouhlit na 20 a to se dalo vyřešit buď zakoupením letenky do jiného města nebo zařazením Barcelony. Druhá možnost byla levnější a rychlejší. A proč je Barcelona tak vysoko? Za mě jednoznačně díky jedinečné architektuře architektuře Antonia Gaudího. Město jako takové navíc působí příjemnou, pohodovou atmosférou, pokud tedy zrovna místní nebojují za nezávislost Katalánska.

1. Londýn

Britská metropole patřila vždy mezi vůbec největší a nejvýznamnější evropská města. Kromě řady historických památek oceňuji zejména muzea plná těch nejlepších sbírek umění a historických nebo zkrátka jen jinak zajímavých předmětů. Do těchto muzeí je navíc vstup většinou zdarma. Naopak mnohem více zde zaplatíte na dopravu či ubytování. Místní metro – „the Tube“ patří k nejlepším na světě, proslulé jsou rovněž místní patrové autobusy „double-decker„. I když jsme v Londýně už po několikáté, je stále co objevovat.

Napsat komentář