Zjednodušte si cestu
Nejlákavější nabídky z pohledu ceny v sobě často skrývají nějaký háček. Ať už je to počet přestupů nebo třeba nevhodnou dobu odletu. Nyní je potřeba nad tím přemýšlet už i z pohledu stále platných omezení souvisejících s koronavirem. Například nějaký zajímavý stop-over je nyní komplikací, protože vám díky němu může vypršet platnost testu. Brzký odlet vám zase bere možnost udělat si test ráno jinde než na letišti, kde si za to samozřejmě nechají vždy lépe zaplatit.
Najděte si všechny potřebné informace
Kde najít všechny aktuální informace na jednom místě? Asi nikde, všechno se neustále mění a existuje řada výjimek, o kterých mnohdy netuší ani jejich tvůrci. Přeci jen ale existuje pár webů, které vám napoví, například https://apply.joinsherpa.com/travel-restrictions. Zadáte odkud a kam letíme, jestli máte očkování a jaké jste národnosti a podle toho získáte informace, co je potřeba. A nejen ohledně koronaviru, ale také ohledně víz atd.
Pro nás, Čechy, je vždy dobrým zdrojem informací web Ministerstva zahraničí. Ale zde pozor, informace tam uvedené často obsahují i nějaké výjimky, které nemusí být úplně oficiální a problém je, že později může být obtížné argumentovat tím, že na českém webu je informace v češtině o tom, že je něco jinak. To například na americkém letišti nikoho nezajímá.
Úplně nejlepším zdrojem informací jsou ty oficiální, takže pro například pro USA je to web CDC. Bohužel pro spoustu lidí jsou takové informace nesrozumitelné, nehledě navíc na možnou jazykovou bariéru (hlavně v případě neanglicky mluvících zemích).
Informace si ověřte těsně před odletem
Informace z předchozího kroku si ověřte třeba 2 dny před odletem, a to platí i pro zpáteční cestu.
Pokuste se využívat on-line nástroje pro urychlení odbavení
Pokud je to jen trochu možné, pokuste se předem nahrát veškerou dokumentaci (potvrzení o testu nebo očkování) v rámci on-line check-inu nebo využít nějaké aplikace jako například VeriFLY, díky které se můžete vyhnout frontám (teoreticky).
Buďte trpěliví
Na letišti vše trvá ještě déle, než kdykoliv dřív. I když třeba splníte podmínky uvedené výše a vše vyplníte on-line, stejně se může stát, že to po vás budou chtít ještě jednou třeba před nástupem do letadla. Je tedy dobré být na letišti o něco dřív a očekávat neočekávatelné…
Zaměstnanci letiště a aerolinií jsou také jen lidi a jejich možnosti ověřování informací jsou omezené, a tak se snažte zůstat v klidu, i když po vás budou chtít něco, co vám nedává úplně smysl. Většinou se dá nějak domluvit.
Vše 2x
V dnešní době je asi nejlepší mít všechny dokumenty nahrané v telefonu a tím se poté prokazovat. Doporučuji si některé věci raději vytisknout, protože není horší situace, než když se vám vybije telefon právě v okamžiku, kdy ho nejvíc potřebujete. Pokud se spoléháte jen na telefon, tak doporučuji zálohovat si data například na Google Drive a složku si zpřístupnit offline. To vás může zachránit ve dvou situacích. Pokud nebudete mít přístup k internetu, ale svůj funkční telefon s offline obsahem. A nebo naopak se vám vybije telefon a půjčíte si od někoho jiného a přihlásíte se ke svému Google účtu.
Není na co čekat
Pokud si říkáte, že s cestováním počkáte do podzimu, raději bych to nedělal. Kdo ví, co zase přijde. A tak jestli máte svoji vysněnou destinaci, kam se momentálně dá letět, není na co čekat.
Nedá se očekávat, že by se cestování letadlem někdy úplně vrátilo do podoby, jako tomu bylo před covidem. K jistým uvolněním určitě ještě dojde, ale podobně jako po 11. září 2001, po kterém jsme si museli zvyknout na přísnější bezpečnostní pravidla, si budeme muset zvyknout na přísnější pravidla hygienická.
1 komentář: „Tipy na cestování letadlem v době post-covidové“