Kdo jsem?

Jak již název napovídá, jmenuji se Tomáš Cibulka a rád cestuji. Již dříve jsem napsal nejprve blog z Erasmu z finského Tampere, později jsem sepsal také své zkušenosti ze stáže v Číně. Pak už jsem se víceméně natrvalo usadil v Brně, ale tím samozřejmě cestování nekončí. Své poznatky jsem pak publikoval na serveru cestujlevne.com. Nakonec jsem se rozhodl vše spojit do jednoho, a tak vznikl tento web…

Sopka Batur na Bali

Proč cestuji?

Můj nejoblíbenější předmět ve škole byl vždy zeměpis. Kdysi jsem znal snad všechna hlavní města, a tak není divu, že jsem snil o cestování. V dnešní době se svět se díky dostupné letecké dopravě stává čím dál tím menším, a tak i pro nás, kteří dříve o poznání dalekých končin mohli jen snít, jsou dveře otevřené a stačí jen projít. Pro spoustu lidí je ale obtížné udělat ten první krok. Ano, chce to trochu odvahy, ale stojí to zato.

Jak cestuji?

Zásadně bez cestovky. Asi to dneska zní jako klišé, protože spousta lidí dnes opravdu cestovku nepotřebuje. Informace jsou snadno dostupné na internetu, stačí základní znalost angličtiny a člověk se může vypravit do světa. Není to zdaleka jen o tom, že se takto dá ušetřit poměrně dost peněz…

Inspirace

O tom, kam bych chtěl jet příště, se většinou rozhoduji na základě zkušeností přátel, případně čerpám inspiraci od jiných cestovatelů z různých blogů, případně vlogů na YouTube. Samozřejmě jsem měl své cestovatelské sny jako například „USA“, ale teď už opravdu nemám žádný konkrétní cíl pro další cesty a rozhoduji se podle toho, co mi zrovna padne do oka. Doporučuji sledovat například cestujlevne.com. Občas zaujme cestopis, jindy třeba zas jen levné letenky.

Příprava

A tady přichází to, co je na jednu stranu spousta práce, ale na druhou stranu mě donutí si o dané zemi (nebo městě/regionu) zjistit co nejvíce informací. Nejprve si spočítám, kolik to bude stát. Občas překvapí například přehnané ceny vstupenek, víz nebo místních přeletů. Také je dobré si ověřit, že levné letenky jsou opravdu výhodné: spousta doporučovaných letenek má odlety ze vzdálenějších letišť, nevhodné časy odletů a příletů nebo navíc ještě dlouhé přestupy v nezajímavých lokalitách, zavazadla za příplatek a další věci, které nakonec nestojí za těch pár ušetřených tisíc. Zároveň je dobré si ověřit, jaké počasí bude v daném termínu ve vybrané destinaci.

Termín cesty je většinou daný právě dostupností letenky. Bohužel, ne vždy se shoduje s možnostmi dovolené v zaměstnání. A to nejen u mě, ale i potenciálních spolucestovatelů. Ze zkušeností, čím delší plánovaná cesta a víc lidí, tím hůře se (ne)najde shoda. Jakmile už mám ale letenky koupené, vytvořím si časový plán na celou dovolenou. Samozřejmě to není plán, který se musí dodržet, obsahuje řadu alternativ, ale také záchytných bodů, které se nakonec musí uskutečnit (lokální přelet, který třeba nelétá každý den, návštěva nějaké pamětihodnosti, která se rezervuje předem atd.). Pro toho plánování většinou založím nějaký sdílený dokument (Google Sheets) tak, aby každý mohl přispět svou troškou do mlýna.

Bydlení rezervuji většinou 2-3 dny předem, obvykle na 1-2 noci s tím, že bude by se nám někde hodně líbilo, skoro vždy se dá prodloužit. Bohužel občas za cenu toho, že je třeba potřeba vyměnit pokoj. Mám osvědčené rezervovat přes Booking.com. Vybírám spíše menší hotely (klidně typu guest house) s vysokým hodnocením (řekněme 8,5+). Pak je téměř jistota, že bydlení bude levné a zároveň dobré. Zejména v Asii se mi tato taktika hodně vyplatila, protože hostitelé tohoto typu jsou většinou velmi vstřícní a milí lidé. Naopak velké hotely jsou dost neosobní.

Další zajímavou alternativou může být Airbnb. V některých lokalitách vyjde tento typ ubytování levněji než klasické hotely. Výhodná je zejména první rezervaci, kdy dává Airbnb nějakou slevu, v mém případě to bylo asi 900Kč, což dělalo snad 30% celkové částky. Pro registraci můžete využít odkaz: https://www.airbnb.cz/c/tomasc6039?currency=CZK

Během cest

Jak už jsem zmínil, během cest rezervuji ubytování průběžně. Málokdy se ale stane, že nemám kde spát a bydlení hledám až na místě a důvod je prostý. Tato taktika se mi v minulosti zkrátka nevyplatila. Čas ztracený hledáním ubytování je často dražší, než ušetřené peníze. Dopravu řeším podle aktuální situace. V některých zemích se dá využít místní doprava, jinde se neobejdete bez auta. V prvním případě se dá cestovat sólo, v druhém se naopak vyplatí jet ve skupině.

Jídlo

Kam zajít na snídani, oběd nebo večeři? Snídani ideálně přímo v ubytování. Nejenže to obvykle nestojí skoro nic navíc, ale ušetří to také čas. Je pravda, že někdy ty snídaně nejsou nic extra, ale zase platí, že při dobrém výběru ubytování se většinou nespletete ani se snídaní. Pro oběd i večeři platí zejména v Asii, že stačí vybrat místo, kde je hodně lidí (a klidně i místních). To je záruka, že jídlo bude čerstvé a dobré. A hlavně, nebát se vyzkoušet místní kuchyni. Někdy je to výzva, někdy je vám z toho blbě, ale většinou je to skvělá zkušenost.

Jazyk

Jak se domluvit v cizí zemi, když si vzájemně nerozumíte? Tak za prvé to chce alespoň základy angličtiny, což otevře cestu řekl bych tak v 80% případů. Ale třeba v Číně je to často úplně k ničemu. Při troše snahy se ale vždy dá najít nějaká společná řeč. Občas to dopadne tak, že v restauraci dostanete úplně něco jiného, než čekáte, ale to už k tomu asi patří. Někteří cestovatelé bohužel zneužívají svojí neznalosti k tomu, že s cizinci mluví zásadně česky a myslí si, že jim druhá strana rozumí. To ale není až tak pravda a naopak to může působit poněkud ofenzivně…

Po cestě

Většina lidí přijede domů z dovolené a jde do práce. Dělám to stejně s tím rozdílem, že své vzpomínky v podobě fotografií a videa si co nejdříve upravím tak, abych se k nim v budoucnu mohl vrátit. Takže vyberu ty nejlepší fotky, pokud je potřeba tak upravím a zálohuji. Projdu si záběry a sestříhám do několika minutového videa. Pokud je video dostatečně krátké, je mnohem snazší se k němu později i několikrát vrátit a připomenout si tak celou dovolenou. Naopak pokud mám někde hromadu nesestříhaných záběrů, nikdy se na ně už nepodívám. A podobně to je s fotkami. Nakonec ještě napíšu do blogu zážitky v textové podobě tak, aby z toho měli něco i lidé, kteří se na své cesty třeba teprve jen chystají.